Gantt diagram byl vynalezen Henrym Ganttem, americkým inženýrem a management konzultantem, který ho poprvé použil v roce 1910 ve své práci pro železniční společnost. Jeho diagram byl navržen tak, aby ukazoval časový harmonogram projektu a jak jednotlivé úkoly souvisejí mezi sebou. (Jeho předchůdce byl Karol Adamiecki, ten také pracoval na podobném systému který nazval „Harmonogram“. Adamiecki si jako první uvědomil jak důležité je propojit plánování a výrobu.)
Co je to Ganttův diagram a jak vypadá?
Základní princip Ganttova diagramu je zobrazit práci na projektu na ose času. V levé části grafu je seznam činností a podél horní části je vhodné časové měřítko. Každá činnost je znázorněna sloupcem, poloha a délka sloupce odráží datum zahájení, trvání a datum ukončení činnosti. Sloupce mohou být mezi sebou prolinkovány (šedá čára).
Kde se používá
Gantt diagramy se často používají v rámci projektového řízení, ale také v jiných oblastech, jako jsou výroba nebo IT. Můžete se zaměřit na různá použití Gantt diagramu v oblasti výroby produktů, rozložení pracovních sil, plánování dopravy. Je prakticky využitelný i ve výzkumu a vývoji. V AutoCRM jsme otevřeni nápadům našich klientů, vše dopodrobna probereme, zhodnotíme možnosti a nadsadíme Gantt nebo jiné, lepší řešení.
Výhody a nevýhody
Gantt diagramy mohou být velmi užitečným nástrojem, ale také mohou mít své omezení. Očividnou výhodou je vizuální přehled a poměrně jednoduché pochopení pro každého. Omezení spočívá především ve složitosti projektu, který by měl být tímto diagramem zobrazen. Jedná-li se o hodně složitý projekt s mnoha propojeními a závislostmi, může Gantt proměnit v chaos. Ale většině dobře promyšlených projektů zobrazení v Ganttu bohatě stačí. Dalším problémem může být cena, máte-li již zaběhnutý systém do kterého chcete implementovat Gantt, nebude to většinou levné, cena je za celý nový systém + implementaci.
Alternativy Gantt diagramu
Existují i jiné nástroje, které se používají pro plánování a řízení projektů. Některé dokáží Gantt nahradit jiné jsou jeho skvělým doplňkem. Často výběr mezi nahrazením nebo doplněním závisí na druhu projektu, který potřebujete řídit.
Seznamy – takový lepší seznam úkolů s možností priorit a přiřazení.
Kanban – jednoduchá, ale promyšlená tabule rozdělená do tematických sloupců s nadpisy.
Scrum – organizuje projekty chronologicky podle časových období. Formát je velmi flexibilní a snadno se přizpůsobuje.
Časová osa – velmi jednoduchá verze Ganttu s jednou osou a záznamy na ní.
Co umí Gantt v AutoCRM?
Gantt lze stejně jako vše ostatní kompletně propojit se základním CRM systémem i dalšími moduly. Je napojen na projektové řízení a samozřejmě na úkoly v projektech. V AutoCRM máte možnost vidět v Ganttu nejen všechny projekty najednou, ale také u každého jednotlivého projektového řízení svůj Gantt. Výhodou je také fakt, že je celý AutoCRM propojen s chatem, kde můžete samozřejmě také zadávat úkoly k projektům a tím pádem se vše automaticky propisuje do Ganttu. Můžete si s nastavením i hrát. V tuto chvíli máme např. my propojené projektové řízení tak, že ve chvíli, kdy vytvoříme projekt, tak se automaticky vytvoří i kanál v chatu. Do kanálu v chatu pak přidáme přesně ty zaměstnance, kteří na projektu pracují. Kompletní propojení umožňuje zaměstnancům větší přehled nad svou prací a systematičnost.
Gantt sám o sobě je komplexně propojen s projektovým řízením a Vy si tak můžete vybrat, zda ovládáte projekty a úkoly v projektovém řízení, či v ganttu.