Ganttův diagram nejen obecně, ale i přímo ve Vašem projektovém řízení

Gantt diagram byl vynalezen Henrym Ganttem, americkým inženýrem a management konzultantem, který ho poprvé použil v roce 1910 ve své práci pro železniční společnost. Jeho diagram byl navržen tak, aby ukazoval časový harmonogram projektu a jak jednotlivé úkoly souvisejí mezi sebou. (Jeho předchůdce byl Karol Adamiecki, ten také pracoval na podobném systému který nazval „Harmonogram“. Adamiecki si jako první uvědomil jak důležité je propojit plánování a výrobu.)

 

Co je to Ganttův diagram a jak vypadá?

Základní princip Ganttova diagramu je zobrazit práci na projektu na ose času. V levé části grafu je seznam činností a podél horní části je vhodné časové měřítko. Každá činnost je znázorněna sloupcem, poloha a délka sloupce odráží datum zahájení, trvání a datum ukončení činnosti. Sloupce mohou být mezi sebou prolinkovány (šedá čára).

gantt ukazka

 

Kde se používá

Gantt diagramy se často používají v rámci projektového řízení, ale také v jiných oblastech, jako jsou výroba nebo IT. Můžete se zaměřit na různá použití Gantt diagramu v oblasti výroby produktů, rozložení pracovních sil, plánování dopravy. Je prakticky využitelný i ve výzkumu a vývoji. V AutoCRM jsme otevřeni nápadům našich klientů, vše dopodrobna probereme, zhodnotíme možnosti a nadsadíme Gantt nebo jiné, lepší řešení.

 

Výhody a nevýhody

Gantt diagramy mohou být velmi užitečným nástrojem, ale také mohou mít své omezení. Očividnou výhodou je vizuální přehled a poměrně jednoduché pochopení pro každého. Omezení spočívá především ve složitosti projektu, který by měl být tímto diagramem zobrazen. Jedná-li se o hodně složitý projekt s mnoha propojeními a závislostmi, může Gantt proměnit v chaos. Ale většině dobře promyšlených projektů zobrazení v Ganttu bohatě stačí. Dalším problémem může být cena, máte-li již zaběhnutý systém do kterého chcete implementovat Gantt, nebude to většinou levné, cena je za celý nový systém + implementaci.

 

projektové řízení - gantt

 

Alternativy Gantt diagramu

Existují i jiné nástroje, které se používají pro plánování a řízení projektů. Některé dokáží Gantt nahradit jiné jsou jeho skvělým doplňkem. Často výběr mezi nahrazením nebo doplněním závisí na druhu projektu, který potřebujete řídit.

Seznamy – takový lepší seznam úkolů s možností priorit a přiřazení.

Kanban –  jednoduchá, ale promyšlená tabule rozdělená do tematických sloupců s nadpisy.

Scrum – organizuje projekty chronologicky podle časových období. Formát je velmi flexibilní a snadno se přizpůsobuje.

Časová osa – velmi jednoduchá verze Ganttu s jednou osou a záznamy na ní.

 

Co umí Gantt v AutoCRM?

Gantt lze stejně jako vše ostatní kompletně propojit se základním CRM systémem i dalšími moduly. Je napojen na projektové řízení a samozřejmě na úkoly v projektech. V AutoCRM máte možnost vidět v Ganttu nejen všechny projekty najednou, ale také u každého jednotlivého projektového řízení svůj Gantt. Výhodou je také fakt, že je celý AutoCRM propojen s chatem, kde můžete samozřejmě také zadávat úkoly k projektům a tím pádem se vše automaticky propisuje do Ganttu. Můžete si s nastavením i hrát. V tuto chvíli máme např. my propojené projektové řízení tak, že ve chvíli, kdy vytvoříme projekt, tak se automaticky vytvoří i kanál v chatu. Do kanálu v chatu pak přidáme přesně ty zaměstnance, kteří na projektu pracují. Kompletní propojení umožňuje zaměstnancům větší přehled nad svou prací a systematičnost.

Gantt sám o sobě je komplexně propojen s projektovým řízením a Vy si tak můžete vybrat, zda ovládáte projekty a úkoly v projektovém řízení, či v ganttu.

 

Vyzkoušejte tento systém i pro vaše podnikání.

Sami se po uplynutí zkušební lhůty rozhodnete, zda přechod na jeho plnou verzi stojí za to.

Vyzkoušejte AutoCRM zdarma

Automatizovaný systém pro řízení firmy

Chcete dostávat novinky ze světa firemních systémů, technických zajímavostí a dat? Napište nám svůj e-mail a my Vám budeme posílat newsletter.

Demo AutoCRM

Náš tým konzultantů s Vámi projde a seznámí Vás s nasazením AutoCRM do Vaší společnosti.