Od dobrého k brilantnímu: Jak se stát výjimečným obchodníkem?

Pracujete jako obchodník, nebo se jím chcete stát? Řešíte své vzdělávání?

 

V praxi jsem se setkala s obchodníky, kteří měli vysokoškolské, středoškolské nebo základní vzdělání. V mnoha publikacích se dočtete, že vzdělání obchodníka je klíčové pro rozvoj a úspěch v podnikání. Pokud jste však ve formálním vzdělání nedosáhli té nejvyšší mety, tedy vysokoškolského vzdělání, tak se nenechejte odradit ve svém cíli. Můžete se i tak stát dobrým, nebo dokonce výjimečným obchodníkem. Existuje mnoho jiných způsobů, jak se můžete jako obchodník vzdělávat.

 

Mezi nejdostupnější patří jistě knihy a literatura. V současné době je řada knih v elektronické verzi. Můžete tedy číst elektronické knihy hned po jejich zakoupení na internetu. Nebo si můžete pořídit audioknihu, nasadit sluchátka, jít se projít a prostě jen poslouchat. Jaké knihy považuji za stěžejní? Co bych Vám doporučila?

 

h4k4t0 a man on a walk listens to an audiobook with headphones

 

Určitě bych na prvním místě zmínila knihu Myšlením k bohatství od Napoleona Hilla. Tato klasická kniha se zaměřuje na principy osobního rozvoje a úspěchu a je považována za jednu z nejdůležitějších knih pro podnikatele.

 

Pokud uvažujete o dráze obchodníka, tak jistě sami dobře znáte autora Roberta T. Kiyosakiho, který napsal hodně známou knihu Bohatý táta, chudý táta. Kniha se zaměřuje na finanční gramotnost a rozdíly v myšlení mezi bohatými a chudými. Od stejného autora si můžete přečíst, nebo poslechnout i další knihy, které Vás mohou dovést k vysněnému cíli. Za zmínku stojí Cashflow kvadrant, Bohaté dítě, chytré dítě nebo Bohatý táta radí jak investovat.

 

Kurzy

 

Pokud nepatříte mezi milovníky knih a vyhovuji vám spíše kurzy a školení, tak je to jistě dobrá cesta. Výběr vhodných kurzů a školení pro obchodníky závisí na vašich konkrétních potřebách, oboru a cílech. Následující seznam zahrnuje některé typy kurzů a školení, které by mohly být pro vás užitečné:

 

h4k4t0 course in progress lecturer good mood high quality

 

Kurzy marketingu: Digitální marketing, Obsahový marketing, Sociální média a marketing na sociálních sítích, Emailový marketing, SEO (optimalizace pro vyhledávače)

Kurzy řízení projektů: Projektový management, Řízení času a produktivity

Finanční vzdělávání: Základy financí a účetnictví, Investice a správa financí, Daňové a právní záležitosti

Leadership a management: Řízení týmu a konfliktů, Komunikace a vyjednávání

Kurzy osobního rozvoje: Rozvoj sebevědomí a sebekázně, Emoční inteligence, Komunikace a prezentace

Obchodní analýza a strategie: Analýza trhu a konkurence, Vytváření obchodní strategie, Strategické plánování

E-commerce a online prodej: Kurzy o provozování online obchodu

Kurzy v oblasti technologií: Data analýza a business intelligence, Automatizace procesů a efektivita práce

Kurzy pro obchodování a investice: Obchodování na burze, Investiční strategie

 

Mnoho z výše uvedených kurzů je dostupných online, což Vám umožní flexibilně studovat a přizpůsobit vzdělávání Vašim potřebám a časovému rozvrhu. Mějte však na paměti, že volba kurzů by měla být založena na Vašich konkrétních cílech a potřebách, a že pravidelný rozvoj a učení jsou klíčem k úspěchu i v obchodním světě.

 

Nevyhovuje Vám ani jedna z výše uvedených alternativ? Zkuste si najít mentora.

bussines handshake white

 

Hledání správného mentora je klíčovým prvním krokem. Vyhledejte osobu, která má bohaté zkušenosti v oboru, který Vás zajímá, a která je ochotna s Vámi sdílet své znalosti a dovednosti. Pokud jste se právě rozhodli, že je právě mentor správná volba a třeba už i víte, kdo by to měl být, tak se ujistěte, že máte jasné cíle pro mentorství. Co chcete od mentora získat? Zlepšení konkrétních dovedností, radu ohledně obchodní strategie, nebo jen obecnou orientaci?
S mentorem se snažte pravidelně komunikovat. Jen tak se dozvíte vše co potřebujete, a co vás zajímá.

 

Každý obchodník má své vlastní potřeby a cíle, a proto je důležité vybrat metody vzdělávání, které nejlépe odpovídají Vašim potřebám. Neustálé učení a vývoj jsou klíčem k dlouhodobému úspěchu v podnikání.

 

Přejeme vám hodně úspěchů!

 

janac

Bc. Jana Čepelková

Jana dlouhá léta pracovala jako vedoucí nákupního oddělení pro koroporace a nebo větší společnosti. Po mateřské se rozhodla, že se chce věnovat dětem a rozvíjení potenciálu v nich. Prošla studiem mnoha publikací, které se tomuto tématu věnují. A u dětí to také všechno začíná. Né každý je dobrým managerem. Někteří se to mohou naučit a někteří se tak už rodí. Hledá talenty a učí od dětí po dospělé nejen cizí jazyky, ale také jim pomáhá se seberozvojem.

Chcete dostávat novinky ze světa firemních systémů, technických zajímavostí a dat? Napište nám svůj e-mail a my Vám budeme posílat newsletter.

Vyzkoušejte AutoCRM zdarma

Automatizovaný systém pro řízení firmy

Demo AutoCRM

Náš tým konzultantů s Vámi projde a seznámí Vás s nasazením AutoCRM do Vaší společnosti.