ERP systém zdarma – vyplatí se riskovat, nebo je lepší hned ze startu zvolit placený software?

CRM systém na PC

Placený software je poměrně nákladná záležitost, proto řada firem hledá finančně příznivější řešení. ERP systém zdarma se na první pohled jeví jako vhodná alternativa. Nabídka placených i neplacených ERP systémů je opravdu široká, pokud se ale s těmito softwary teprve nesměle seznamujte, může být pro vás velký výběr matoucí.

Pro vaši podnikatelskou činnost potřebujete kvalitní a spolehlivý ERP software a tento článek vám napoví, jak jej vybrat. Dozvíte se, co je ERP a jaké jsou jeho hlavní klady a zápory a které konkrétně patří k nejlepším. Přidáme i další důležité informace, díky kterým budete celou problematiku vnímat v jasnějších souvislostech.

Obsah

ERP systém vám usnadní vaši práci a zefektivní všechny zásadní interní procesy. Díky tomu, můžete lépe komunikovat a upevnit vztahy se stávajícími klienty a také snáze získat nové zákazníky. Vyzkoušejte zdarma demo našeho systému a uvidíte sami!

ERP systémy zdarma - k čemu slouží a jak můžete využít jejich potenciál

Pokud chcete rozvíjet vaše podnikání a udržet krok s konkurencí, potřebujete si osvojit efektivní technologické nástroje, které vám umožní mít o všech činnostech uvnitř vaší firmy dokonalý přehled. Budete pracovat rychleji a efektivněji.

ERP (Enterprise Resource-Planning) je informační systém, který se využívá jako praktický nástroj pro správu podnikových zdrojů.

Jak lze ERP systémy využít?

 • Pomáhají automatizovat a integrovat jednotlivé oblasti podnikání, například: skladování, účetnictví, výrobu, marketing nebo řízení lidských zdrojů, zásob, zefektivnění komunikace, ukládání všech podstatných dat, plánování schůzek atd.
 • Díky ERP systému zdokonalíte interní procesy a budete tak lépe reagovat na možné změny.
CRM systém na PC

Jak funguje ERP zdarma?

ERP se skládá z integrovaných modulů nebo podnikových aplikací. Ty spolu vzájemně komunikují a zároveň sdílejí společnou databázi. Jednotlivé moduly jsou zaměřeny na určité činnosti uvnitř podniku, ale čerpají ze společných dat a díky tomu plní potřeby podnikání.
Počet modulů si můžete upravit a průběžně přidat další. Systémy lze specificky přizpůsobit právě vašemu odvětví v rámci základních funkcí, nebo prostřednictvím rozšířených aplikací.
ERP vývojem a implementací se zabývá celá řada tuzemských a zahraničních firem. Nejznámější značky často nabízí demo verze zdarma. Jejich používání je však časově omezené.

Vyzkoušejte nazávazně špičkový český ERP systém, který poroste společně s vaším podnikáním. Sami se rozhodnete, zda je to pro vás to pravé.

5 hlavních výhod ERP systému zdarma

 1. Usnadňuje rozhodovací proces – vybrat vhodný ERP systém patří k velmi zásadním rozhodnutím z dlouhodobým dopadem na podnikání. Výběr je často týmová práce několika lidí, kteří mezi sebou komunikují a porovnávají různé možnosti. Taková práce zabere i několik desítek hodin. Díky demo verzi si můžete vyzkoušet daný ERP systém v ostrém provozu přímo ve specifických podmínkách vašeho businessu.
 2. Otestujete si všechny funkce – kvalitní demo verze (časově omezené) zpravidla obsahují vše, co vám nabídne budoucí placený systém. Máte tak možnost zhodnotit jeho vlastnosti v kontextu vašeho podnikání.
 3. Vyzkoušíte si typ ovládání – mimo to se můžete zaměřit také na rychlost.
 4. Rychlé spuštění – software můžete začít používat prakticky okamžitě po získání přístupu. Stačí jej jen spustit, nemusíte nic instalovat (ERP běží v cloudu). Připojit se můžete z jakéhokoliv počítače a hned začít zkoušet, co všechno daný systém dokáže.
 5. Podpora – v průběhu testovací fáze můžete vychytat nedostatky, naučit se daný program používat a zeptat se na cokoliv, co vás o daném systému zajímá.
automaticERP menu 1

Typy ERP systémů zdarma

Ještě v nedávné minulosti byly ERP systémy spíše dominantou velkých společností. Bylo to dáno nejen finanční náročností, ale také nutností hloubkové interní analýzy. Současné ERP je nezbytným nástrojem i pro střední a malé firmy.
Konkrétní typ ERP je ale nutné vybírat s rozvahou, aby se v konečném důsledku z dobrého sluhy nestal zlý pán. ERP si můžete vybrat s ohledem na druh vašeho podnikání. Zvolit si můžete systém:

 • zaměřený na účetnictví a skladové systémy,
 • pro obchodní společnosti (např. propojení na více e-shopových řešení, Microsoft Outlook, moduly pro servisní společnosti a další),
 • pro začínající firmy – mini ERP v cloudu,
 • s pokročilejšími funkcemi ( např. e-vzdělávání, editor webových stránek, formuláře pro řešení zákaznických stížností atd.). Lze je nainstalovat i na vlastní server.

Jaké jsou hlavní nevýhody ERP systémů zdarma?

Systémy zdarma jsou skvělým způsobem, jak si ověřit funkčnost a kompatibilitu daného ERP s vašimi konkrétními požadavky a typem podnikatelské činnosti. Nicméně demo verze, které mají naprosto totožné funkce jako placené systémy, mají vždy omezenou zkušební dobu (2 týdny až 1 měsíc). ERP, které lze využívat zdarma neomezeně dlouho dobu, mají tyto časté nedostatky:

 • nabídka funkcí je limitovaná,
 • mají omezenou podporu,
 • často je nelze propojit s jinými systémy,
 • nejsou vhodným řešením pro střední a velké firmy.

 

ERP zdarma je optimálním nástrojem pro výběr placeného systému. Kvalitní demo verze včetně profesionální podpory výrazně usnadní celý složitý proces rozhodování, protože si veškeré funkce můžete vyzkoušet v ostrém provozu.

Příklady spolehlivých ERP systémů zdarma pro firmy:

 • AutoCRM
 • Odoo
 • Zoho One
 • Insightly

Všechny uvedené ERP systémy nabízí demo verzi zdarma včetně podpory.

Základní pravidla, jak vybrat nejlepší ERP zdarma

 1. Analyzujte všechny vaše interní procesy a identifikujte jejich silné a slabé stránky.
 2. Ujasněte si, co přesně potřebujete a určete si cíl. Kam chcete váš byznys posunout? Máte ambice expandovat do zahraničí nebo rozšířit výrobu? To vše je nutné před výběrem ERP zohlednit.
 3. Vyhodnoťte vaši zkušenost s ERP zdarma (vlastnosti a funkce).

 

Výběr ERP je proces, který nelze podceňovat. Systémy zdarma vám pomohou vybrat optimální alternativu a díky tomu bude proces implementace jednodušší a sníží se vám také celkové náklady, protože si hned ze startu dokážete ERP přizpůsobit na míru vašemu podnikání.

Chcete dostávat novinky ze světa firemních systémů, technických zajímavostí a dat? Napište nám svůj e-mail a my Vám budeme posílat newsletter.

Vyzkoušejte AutoCRM zdarma

Automatizovaný systém pro řízení firmy

Demo AutoCRM

Náš tým konzultantů s Vámi projde a seznámí Vás s nasazením AutoCRM do Vaší společnosti.